سپس به صورت روزانه و به تدریج ورزش را آغاز کرده و زمان آن را به مرور افزایش دهید. با افزایش سن در مردان، هورمون تستوسترون کمتری رشد می کند. تجویز آزمایش هایی که در بالا یاد شد توسط پزشک می تواند به بررسی هر چه بهتر وضعیت هورمون های شما کمک نماید. مراجعه به پزشک برای کنترل سطح استروژن چه مواقعی ضروری است؟ درصورتی که بیمار نیازمند برداشتن حجم قابل توجهی از چربی باشد، بهتر است لیپوساکشن وی به صورت مرحلهای انجام گردد. برداشتن چربی اضافی یا بافت غدد نیز میتواند منجر به ایجاد فرورفتگی در ناحیه موردنظر، ایجاد توده و همچنین شل شدن پوست آن ناحیه شود. یک جراح آموزش دیده و با تجربه قادر است این عوارض را به حداقل برساند ، البته مشروط بر اینکه بیمار نیز دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی خود را متعهدانه رعایت کند. در کنار استفاده از این نوع مواد غذایی مفید، لازم است برخی مواد غذایی مانند گوشت های تولید شده با هورمون های مصنوعی را از برنامه غذایی خود حذف نمایید. از طرفی، میوه انار مواد شیمیایی در بدن آزاد می کند که از تولید استروژن جلوگیری به عمل خواهد آورد. زیرا این مساله می تواند مشکلات زیادی مانند موارد زیر را به وجود آورد.

همچنین بررسی های وسیع به ندرت لازم است؛ زیرا تاثیر زیادی بر نحوه درمان ندارد. محصولات بهداشتی استروژن دار مانند برخی از شامپوهای حاوی پارابن، می توانند تاثیر منفی بر روند درمانی شما بگذارند. اگرچه این داروها مورد تایید FDA هستند اما تاثیر و استفاده آنها در درمان ژنیکوماستی تصویب نشده است. جراحی بینی به دو دسته ی جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی قابل تفکیک پدیده ژنیکوماستی است. یک جراح خبره و باتجربه میتواند خطرات این عمل جراحی را به حداقل برساند، البته این در حالی امکان پذیر است که بیمار نیز دستورالعملهای قبل و بعد از عمل را کاملا رعایت کند. بروز عوارض جانبی جدی در جراحی ژنیکوماستی نادر است. البته اگر ظاهر پستان غیر طبیعی بزرگ باشد باید جراحی شود. به طور کلی ورزش به همراه رژیم میتواند کاهش وزن و سایز را به همراه داشته باشد، اما در صورتی که ظاهر سینه در اثر عارضه ژنیکوماستی، غیر طبیعی باشد، میبایست با عمل جراحی درمان شود. با این حال، سطوح استروژن مردانه که بیش از حد باشند یا در قیاس با سطوح تستسترون تعادل نداشته باشند علت بزرگ شدن سینه وژنیکوماستی می شود.

غذاهای مختلفی در این گروه از مواد غذایی قرار می گیرند که برخی از آن ها عبارت اند از: سبزیجاتی مانند کلم پیچ و کلم بروکلی که سطح استروژن را کاهش می دهند، قارچ شیتاکه و پورتوبلو که کاهش دهنده آروماتاز است، انگور قرمز که مسدود کننده استروژن رسوراترول و پروآنتوسیانیدین به شمار می آید. توده یکطرفه، سفت، بدون درد و نامنظم مطرح کننده بدخیمی است. ممکن است برخی جراحان از یک روش تهاجمی برای از بین بردن چربی اضافی ناحیهی سینه استفاده کنند، مانند برداشتن مستقیم چربی، حال آنکه برخی جراحان ممکن است از روشهایی مانند لیپوساکشن استفاده کنند که کمتر تهاجمی هستند. برای این دسته از بیماران برش بافت و برداشتن چربی ضروری است. در ژنیکوماستی غده دقیقا زیر نوک سینه متمرکز است، ولی چربی در کلیه مناطق سینه پخش میشود. لازم به ذکر است که این بیماری عموما باعث سفت شدن نوک پستان در مردان می شود و عمدتا نوک سینه را درگیر می کند.

در این شرایط مناسبترین راهکار ، خارج کردن بیضهای است که دچار تغییرات پاتولوژیک شده است. معمولا در سنین بالای ۶۵ سال ایجاد می شود و علت آن کاهش سطح پلاسمایی تستوسترون و تبدیل محیطی تستوسترون به استروژن است (آروماتیزاسیون محیطی) و در نتیجه نسبت استروژن به تستوسترون افزایش یافته که منجر به ژنیکوماستی می شود. در بیشتر موارد علت بزرگی پستان افزایش ترشح هورمون استروژن است که معمولا برای درمان آن تاموکسیفن تجویز می شود. درطول انجام جراحی پلاستیک از یک ابزار مخصوص به نام درماتون برای آماده سازی گرافت های پیوندی استفاده می شود. بروز عوارض جدی در این جراحی در موارد نادر اتفاق می افتد. اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید. اگر جراح، در طی یک روز تمام فرآیند لیپوساکشن را به صورت افراطی انجام دهد، این امر میتواند خطراتی همچون از دست دادن خون و مایعات را برای مریض به دنبال داشته باشد. اگر پزشک معالج از رویکردهای محافظهکارانه استفاده نکند، بروز چنین عوارض و خطراتی رایج خواهد بود. به محض اینکه کوچکترین علائمی را مشاهده نمودید که نشان دهنده سطح بالا یا پایین تر از حد استاندارد استروژن باشد، باید حتما مساله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. در حالت ایدهآل، بیماران باید به یک متخصص جراحی پلاستیک مراجعه کنند تا بالاترین استانداردهای کیفی و بهترین روشها و تکنیکهای پیشرفتهی جراحی سینه به همراه جدیدترین پروتکلهای ایمنی برای آنان اتخاذ گردد تا نتایج حاصله، بدون خطر و قابل پیشبینی باشد.

ایندکسر