[ad_1]

غافلگیر شد ، کور شد ، و سپس در یک ناگهانی ناپدید شد. در ساعات اولیه صبح یکشنبه ، نمونه کپسول ژاپن فضاپیمای Hayabusa2 جو بالای شهر معدن را شخم زد کوبر پدی در استرالیای جنوبی ، دنباله ای زودگذر از آتش در آسمان شعله ور می شود.

بالاتر از متل غار Lookout در مرکز شهر ، درست قبل از ساعت 4 صبح به وقت محلی (ساعت 9:30 صبح به وقت محلی روز شنبه) ، حدود دوازده نفر جمع شدند و با هم مخلوط شدند. سه پایه بلند شده و تجهیزات دوربین دقیقاً تنظیم شده و آسمان را هدف قرار داده است. سپس ، بدون صدایی از تاریکی ، نقطه ای چشمک زن از نور ظاهر شد. سریع حرکت می کرد. جمعیت “آه” فوران کرد و برخی تلفن های خود را به سمت آسمان گرفتند.

راس 34 ساله از تاونزویل ، کوئینزلند و دو پسرش ، مکس 6 ساله و چیس 8 ساله ، از جمله مجذوبان این نمایش بودند. راس گفت: “خیلی عالی بود.” “ارزش این را داشت که زود بیدار شوی.”

در کپسول قفل شده اولین نمونه زیر زمینی سیارک است. آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن تأیید کرد که کانتینر 16 اینچی تقریباً در ساعت 4:37 صبح به وقت محلی دشت های سرخدار منطقه محدود Woomera را بیش از 200 مایل جنوب شرقی کوبر پدی لمس کرده است.

فرود اوج یک دهه کار دانشمندان و مهندسان JAXA بود و شش سال پس از ترک ماشین Hayabusa2 به اندازه ماشین لباسشویی از زمین انجام شد. این فضاپیما بیش از 3.2 میلیارد مایل در مسیر خود به سیارک نزدیک زمین ریوگو و بازگشت طی کرد و بیش از یک سال را با استفاده از دوربین های تخصصی ، رادار و دوربین مادون قرمز برای مطالعه سنگ چرخان شکل بالا به سر برد. او دو بار در سال 2019 ، نمونه های سطحی را در مانورهای کوتاه استخراج و حرکت جمع آوری کرد.

ماساکی فوجیموتو ، معاون مدیر موسسه فضایی و فضانوردی JAXA ، می گوید این ماموریت یکی از لحظات تعیین کننده در زندگی او بوده است. وقتی کار تمام شد ، بدیهی بود که عملیات خیره کننده و نهایی بازیابی تلخ خواهد بود.

فوجیموتو گفت: “این آخرین باری است که همه با هم خواهیم بود.”

با اطمینان از ایمنی محتویات کپسول ، هنوز کارهایی باید انجام شود. مأموریت بازیابی در تاریکی پیش از طلوع آفتاب صحرا صورت گرفت و تأیید مجموعه کپسول هنوز در انتظار است.

ماجراجویی متروک

آژانس فضایی استرالیا و وزارت دفاع این کشور در بازگشت ایمن کپسول نقش بسزایی داشته اند. وزارت دفاع منطقه محدود Woomera را مدیریت می کند ، یک زمین بزرگ تقریباً به اندازه نصف انگلیس ، جایی که کپسول پس از انتشار Hayabusa2 در روز شنبه هدف قرار گرفت. جاده های بسته به دلیل احتیاط به ساکنان اجازه نمی دهد تقریباً 12 ساعت از منطقه عبور کنند.

مهندسان JAXA در حالی كه كشتی فضایی به زمین بازگشت ، با مانورهایی اندكی ماهرانه ، منطقه فرود نهایی را به منطقه ای در حدود یك دهم اندازه آن محكم كردند.

این نمونه در حدود 7.5 مایل در ثانیه وارد جو زمین شد ، اما هنگامی که به جو متراکم برخورد کرد ، سرعت آن تا 110 یارد در ثانیه کاهش یافت و سپر حرارتی خود را بیرون زد و چتر خود را مستقر کرد. پس از حدود 20 دقیقه سر خوردن ، روی هواپیماهای قرمز و مریخ مانند WPA نشست.

برای کمک به مکان یابی کپسول آزمایش ، اعضای نیروهای دفاعی هنگام شروع سوختن در جو ، خود را در آن قفل کرده و با دوربین های زمینی و رادار ردیابی می کنند. این به تیم JAXA اجازه داد تا نمونه را پیدا کند و تیم هلی کوپتر خود را برای برخاستن و تحویل گرفتن آن در حوالی ساعت 4:47 صبح ارسال کند. ساتورو ناکازاوا ، رهبر مأموریت بهبود ، گفت: اولین کسی که افتخار لمس کپسول را داشت ، یک افسر امنیتی بود.

پس از بدست آوردن کپسول ، تیم بازیابی سریعاً آن را به یک آزمایشگاه پاپ آپ در مرکز عملیات Woomera Range ، معروف به تسهیلات Quick Look یا QLF ارسال کردند.

چه چیزی در جعبه است؟

این تیم تخمین می زند که Hayabusa2 براساس مشاهدات دوربین های فضاپیما ، حدود یک گرم ماده از Ryugu جمع آوری کرده است. انتظار می رود در هفته های آینده تایید آنچه در طی دو سرقت هایابوسا کشف و ضبط شده است.

تیم تخصصی بازیابی JAXA کپسول را تقریباً در ساعت 5:34 صبح به وقت محلی پیدا کردند و آن را برای آزمایش به QLF بازگرداندند. طبق حساب توییتر Hayabusa2 JAXA ، همه عملیات در ساعت 6:01 صبح به پایان می رسد “عملیات عالی بود”. خواندن توییت ها.

حاجیمه یانو ، دانشمند م Instituteسسه علوم فضایی و فضایی ، می گوید کپسول آزمایش تا زمان بازگشت به مرکز ISAS در ژاپن باز نمی شود. دستگاهی که می تواند مقادیر کمی گاز را در یک نمونه اندازه گیری کند ، در QLF برای انجام اولین تجزیه و تحلیل کپسول جمع می شود.

این مرکز شامل یک اتاق تمیز است و کارکنان باید از لباس محافظ پا تا پا استفاده کنند – نه به دلیل نگرانی برای یک بیماری سیارک بیگانه طولانی مدت یا حتی خوابیده کووید -19، اما برای محافظت از نمونه در برابر هر گونه آلودگی. پس از بازگشت ، یانو و تیمش پایین کپسول را سوراخ کردند تا گاز باقیمانده پیدا کنند. تجزیه و تحلیل اولیه به محققان اجازه می دهد دریابند که آیا Hayabusa2 موفق شده قطعات سنگ و آوار را از سطح ریوگو بدزدد یا خیر.

فوجیموتو می گوید این کپسول در ژاپن حدوداً در حدود 20 دسامبر افتتاح می شود. انتظار می رود که محتوای کپسول درک ما از منظومه شمسی اولیه و زمین را بهبود بخشد.

مشاهدات قبلی ریوگو از Hayabusa2 حاکی از آن است که آثاری از مواد معدنی آبزی در این سیارک وجود دارد. برخی دانشمندان بر این باورند که این ممکن است راهی برای رساندن آب به سطح زمین و به طور بالقوه چگونگی بارندگی مواد آلی در اوایل سیاره و شروع زندگی در اینجا باشد.

بازگشت به Woomera

اکنون بسیاری از اعضای تیم JAXA توجه خود را به Phobos و Deimos ، دو قمر مریخ معطوف خواهند کرد. مأموریت اکتشاف مریخ مریخ در سال 2024 آغاز می شود و احتمالاً نمونه ای را که از سطح فوبوس به دست آمده تا سال 2029 بازگرداند.

این مأموریت شامل مشارکت با ناسا ، آژانس فضایی فرانسه و آژانس فضایی اروپا خواهد بود. احتمالاً شریک اصلی دیگری نیز وجود خواهد داشت: استرالیا. اگرچه رسماً تأیید نشده است ، اما فوجیموتو اشاره کرد که این نمونه ها بیابان را نیز لمس خواهند کرد.

وی گفت: “به تجربه من ، این بار واقعاً تمایل دارم كه Woomera را به عنوان یك محل فرود داشته باشم.” “ما می خواهیم به همکاری خود ادامه دهیم.”

فوجیموتو می گوید منافع JAXA و منافع آژانس فضایی استرالیا ارتباط تنگاتنگی دارند. مگان کلارک ، رئیس ASA ، از حفظ روابط بین ژاپن و استرالیا مشتاق است ، که باعث می شود آژانس جوان این کشور به رشد خود ادامه دهد.

وی گفت: “همکاری های بین المللی برای ما کلیدی است.” “ما نمی توانیم صنعت فضایی خود را تغییر دهیم و مشاغل را بدون عمق مشارکت بین المللی در اینجا افزایش دهیم.”

ماموریت بازگشت نمونه Hayabusa2 به پایان رسیده است ، اما فضاپیما بازنشسته نیست. مهندسان و دانشمندان JAXA کاوشگر را به دو سیارک دیگر در دهه آینده هدایت خواهند کرد. و ممکن است یک ماموریت Hayabusa دیگری نیز وجود داشته باشد که نیز م alsoثر باشد. کارمندان JAXA نکات آزار دهنده ای مبنی بر اینکه در آینده می تواند به یک سه گانه تبدیل شود ، را رد کردند. آیا Hayabusa3 را خواهیم دید؟ این یک احتمال متفاوت است.[ad_2]

منبع: shargh-khabar.ir

ایندکسر