پزشک خطرها و مزایای درمان و مدت زمان هورمون درمانی را با دقت برای هر بیمار تعیین میکند. از نمره T برای تخمین خطر ابتلا به شکستگی و همچنین برای تعیین نیاز به درمان استفاده می شود. بیمارانی که دچار پر کاری پاراتیروئید اولیه می باشند. پزشک این آزمایش را برایتان توضیح داده و از شما میخواهد هر سؤالی که دارید را مطرح کنید. درد مفصلی یا استخوانی غیرقابل توضیح در اثر تحلیل رفتن سلامت استخوان بروز مییابد. پوکی استخوان علات مشخصی ندارد و بدون درد است، اما استخوان را ضعیفتر میکند و خطر شکستگی آن را افزایش میدهد. هر استخوانی ممکن است در اثر پوکی استخوان بشکند، اما شکستگی ناشی از پوکی استخوان عموماً در استخوانهای مچ دست، ستون فقرات و مفصل ران مشاهده میشود. همچنین ممکن است که این بیماری در اثر اختلالات ژنتیکی به وجود آمده باشد.

آقایانی که سن آن ها بیشتر از 70 سال است. اکثر افراد نمیتوانند که ویتامین D کافی را فقط از رژیم غذاییشان دریافت کنند. Z-score در تشخیص پوکی استخوان ثانوی مفید است و همیشه برای کودکان، بزرگسالان جوان، زنان پیش از بلوغ و مردان زیر 50 سال استفاده می شود. از کسانی که پوکی استخوان دارند، 80 درصد زنان هستند. آقایانی که سن آن ها بیشتر از 70 سال است. این حالت، عارضهای است که در آن استخوانها شکنندهتر از حد طبیعی شده و راحتتر شکسته میشوند. افرادی که دارای بیماری آرتریت روماتوئید می باشند. سنجش تراکم استخوان در چه افرادی انجام می شود؟ همچنین برای افرادی که دارای مشکلات مفصل ران یا پا یا برخی دیگر از شرایط پزشکی هستند توصیه نمی شود. شواهد روزافزون نشان میدهد که کاهش قدرت در دست گرفتن اشیاء عامل مطمئنی برای پیشبینی کردن احتمال ابتلا به پوکی استخوان است. یکی از اصلی ترین دلایل شکستگی استخوان ها و یا عدم بهبودی آن ها پس از آسیب دیدگی، بیماری پوکی استخوان است.

البته، ممکن است از شما خواسته شود که 24 تا 48 ساعت قبل از آزمایش مصرف مکملهای کلسیم را متوقف کنید. از شما خواسته میشود تا با امضای یک فرم رضایتنامه با انجام این آزمایش موافقت کنید. سنجش تراکم استخوان عمدتاً برای بررسی وجود پوکی استخوان (ضعیف و نازک شدن استخوانها) و استئوپنی (کاهش جرم استخوانها) انجام میشود تا اینکه بتوان این مشکلات را در اسرع وقت درمان کرد. بد نیست سوابق دفعاتی که در معرض تابش اشعه قرار گرفتهاید، مثل سیتیاسکنها و انوع دیگر آزمایشهای اشعه ایکس، را داشته باشید تا بتوانید آنها را به پزشکتان انتقال دهید. در صورتی که در تفسیر آزمایش احتمال بروز پوکی استخوان وجود داشته باشد، عواملی مثل سن، وزن، مصرف سیگار، الکل، مصرف داروها، وجود بیماریهای روماتیسمی یا دیابت و نیز سابقه شکستگی در خودتان و والدین میتواند در ایجاد آن نقش داشته باشند. مقدار کمی ویتامین D در غذاهایی مانند ماهیهای چرب (ماهی سالمون، خالمخالی و شاه ماهی)، جگر، تخم مرغ و غذاهای غنی شده مانند مارگارین و شیر کمچرب نیز وجود دارد.

سنجش تراکم استخوان Bmd
برای این مقدار کلسیم باید چهار لیوان شیر کم چرب در روز نوشیده شود، به علاوه 50 گرم پنیر سفت یا یک پیاله بزرگ ماست(125 گرم) یا 50 گرم ساردین، چذب کلسیم از لبنیات کم چرب بهتر صورت می گیرد و مصرف آن ها نیز کمتر موجب اضافه وزن یا افزایش چربی خوان می شود، بنابراین مصرف لبنیات کم چرب توصیه می شود. سپس دتکتور یا اسکنر Scanner دستگاه بر روی قسمتی از بدن که قصد اندازه گیری تراکم استخوان آن را دارند قرار گرفته و یک منبع اشعه ایکس پرتو را به سمت استخوان هدف می تاباند. در آزمایشهای انجام شده با دستگاههای قابل حمل (پرتابل) از استخوانهای رادیوس (یکی از دو استخوان ساعد دست)، مچ دست، انگشتان دست یا پاشنه برای سنجش تراکم استفاده میشود، که البته به اندازه آزمایش با دستگاههای ثابت دقیق نیستند چراکه در آنها تنها یک استخوان آزمایش میشود. به ندرت نتایج این آزمایش بلافاصله ارائه می شود زیرا پزشک باید ابتدا آنها را تفسیر کند.

تراکم استخواناگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد سنجش تراکم استخوان bmd لطفا از صفحه ما بخواهید.

ایندکسر