در جامعه مهمترین و اساسی ترین نهاد، خانواده است. قوانین برای تشکیل خانواده باید بر اساس حقوق و اخلاق اسلامی به کار گرفته شود. خانواده با ازدواج زن و مرد تشکیل می شود و به وسیله تولد فرزندان با گسترش می یابد. هر فرد در خانواده تکالیف و حقوقی را دارد که در صورت رعایت نکردن آن خانواده دچار مشکل شده و فرو پاشیده می‌شود. در صورت عدم آگاهی هر فرد در مورد حقوق و تکالیف در خانواده نیاز است با وکیل خانواده متخصص مشورت شود. وکیل، برای چه زن و چه مرد روشن میکند که هر کدام چه وظایفی  دارند و چگونه باید به حقوق یکدیگر توجه کنند و حقوق یکدیگر را پایمال نکنند. بهترین وکیل خانواده وظیفه دارد کانون خانواده را حفظ کند و از ایجاد تنش و گسترش اختلاف در بین افراد جلوگیری کند.

ما در این مقاله سعی داریم نکاتی را در مورد جایگاه وکیل خانواده در جامعه برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.

وکیل خانواده به چه کسی گفته می شود!؟

کسی که صلاحیت وکالت در زمینه‌ی مسائل خانوادگی و دعاوی خانواده  را دارد، وکیل خانواده نامیده می شوند. وکیل خانواده متخصص باید به تمام قوانین مقررات و حقوق در خانواده علم کامل داشته باشد و با اطلاعات کامل و دقیق  مبنی بر اصل قوانین، مقررات و ماده های کتاب قانون در زمینه طلاق، مهریه و نفقه به بهترین نحو وکالت انجام دهد. وکیل خانواده باید صبور باشد و توام با آرامش به بررسی و حل مسائل پرونده بپردازد و تا لحظه آخر سعی کند که خانواده را حفظ کند.

وظایف وکیل خانواده شامل چه مواردی است؟!

 1. اصلی ترین و اساسی ترین وظیفه وکیل خانواده، رعایت اصول اخلاقی و گسترش عدل و عدالت است که وکیل باید تمام تلاش خود را به کار بگیرد که پرونده به بهترین  نتیجه مطلوب برسد.

 2. دفاع از حق و حقوق موکل و رسیدگی کامل به درخواست و خواسته های او

 3. بررسی و پیگیری به موقع و درست پرونده و ارائه مطالب و گزارشات پرونده به موکل وظیفه وکیل خانواده است. وکیل خانواده باید در زمان مناسب با موکل ملاقات داشته و به سوالات موکل پاسخ دهد و او را با نحوه کار خود و قوانین دادگاه آشنا کند.

 4. وکیل خانواده موظف است اسرار موکل را حفظ نموده و از تبانی با طرف پرونده دیگر خودداری کند. وکیل باید قابل اعتماد باشد و با عدل و انصاف و انسانیت به بررسی و حل پرونده بپردازد و به تمام تعهدات خود عمل کند البته موکل هم وظایفی دارد که متقابلاً باید به آنها عمل کند.

 5. در زمان دادگاه به موقع حضور داشته باشد و با ارائه مدارک و شواهد  از موکل خود دفاع کند و از هیچ تلاشی دریغ نکند.

 6. وکیل خانواده باید شرایط موکل را در نظر بگیرد. در وهله ی  اول باید بنیاد خانواده را حفظ کند. در بین افراد خانواده صلح ایجاد کند و دو طرف را به سازش دعوت نمایند. برای مثال با دو طرف صحبت کرده و از آنها بخواهد مسائل و مشکلات را به صورت شفاف شرح دهند تا از ایجاد اتفاقات ناخوشایند و بروز مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

منظور از دعاوی خانواده چیست؟!

دعاوی و مسائل خانوادگی بر اساس ماده ۴ قانون حمایت خانواده در دادگاه  بررسی و قضاوت می شود. این ماده از قانون  در ۱۸ بند توضیح داده شده است و قوانین و مقررات این دعاوی با دعاوی های کیفری، حقوقی و  اداری کاملاً متفاوت است. مواردی که در این دادگاه مربوط به دعاوی خانوادگی مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای آن رای صادر می شود شامل:  

 1. نکاح موقت و دائم

 2. ازدواج مجدد

 3. نفقه زوجه و اجرت المثل ایام زوجیت

 4. فسخ و انفساخ نکاح 

 5. حق حضانت و سرپرستی

 6. طلاق 

 7. رجوع از طلاق 

 وکیل باید با توجه به درخواست موکل از قبیل موارد فوق، در دادگاه  تمام تلاش خود را به کار بگیرد که موکل به حق و حقوق خود برسد. 

به چه مواردی باید در هنگام انتخاب وکیل خانواده دقت کنیم؟!

دعاوی خانواده یکی از مهمترین و اساسی ترین حوزه وکالت است، که باید توسط بهترین وکیل خانواده و به بهترین نحو انجام شود. بنابراین دقت کنید برای وکالت خانواده صالح ترین و عالم ترین وکیل را انتخاب کنید. فردی را برای وکالت خانواده انتخاب کنید که به وظایف خود مو به مو عمل کند و با تلف کردن وقت در پی منفعت خود نباشد.

بدون اطلاعات قبلی وکیل خانواده را انتخاب نکنید. شما می توانید با روش ساده و کارآمد، تحقیق و پرس و جو، بهترین وکیل خانواده را بشناسید که این روش بهترین روش برای شناخت بهترین وکیل خانواده است. بنابراین شما با پرس و جو می توانیم افرادی را که از طرف بقیه رضایتمندی بیشتری داشته اند انتخاب کنید، یعنی شما نباید کسی را برای وکالت انتخاب کنید که در اکثر پرونده ها کوتاهی کرده و با شکست مواجه شده است، بلکه باید فردی را انتخاب کنید که در بین مردم از نظر صالح بودن و کار بلد بودن  شناخته شده باشد.

به این مورد توجه کنید وکیل خانواده را از بین وکلای  شهر خود انتخاب کنید تا در هر زمان که خواستید، بتوانید با او ملاقات داشته باشید و مسائل و اتفاقات پرونده را با او در میان بگذارید. شما حتی اگر بهترین وکیل را هم از شهر دیگر انتخاب کنید، در زمان دادگاه و ارائه اطلاعات وکیل با مشکل مواجه می شود به مشکل برخوردن وکیل برابر است با ایجاد اختلال در روند پرونده، پس حدالامکان وکالت خانواده را به وکلای همشهری خود بسپارید.

قبل از ثبت قرارداد حتماً باید با وکیل مورد نظر در مورد مشکلات و موانع پرونده به صورت تلفنی صحبت کنید و هیچ مسئله ای را در مورد پرونده از او مخفی نکنید. در صورت پذیرش این پرونده توسط وکیل شرایط و برنامه‌های وکیل را جویا شده و با او به توافق برسید. در آخر اگر با وکیل به توافق دو طرفه رسیدید، به دفتر وکالت او مراجعه کرده و اقدام به ثبت قرارداد کنید.

با توجه به موارد فوق دریافتیم وکیل خانواده مهمترین جایگاه را برای حفظ کانون خانواده دارد. بنابراین شما میتوانید در مسائل و مشکلات خانوادگی با کسب اطلاعات درست و دقیق بهترین وکیل خانواده را برای وکالت خانواده، انتخاب کنید.

ایندکسر