با به کار بردن یکی از راه حل های زیر می توانید نیاز امروز صنعت برای راندمان بهتر انرژی را برطرف سازید. مصرف هدفمند و هوشمندانه انرژی یک راه حل کاملا موثر در جهت صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی است . پیشرفت تکنولوژی به منظور خدمات رسانی بهتر به بشریت صورت می گیرد، دنیای مدرن امروزی تفاوت بسیاری با زندگی یک دهه پیش دارد، پس کاملا واضح است که در این دنیای مدرن و پیشرفته خانه های مسکونی که مهمترین محل اقامت و سپری کردن اوقات انسان است از پیشرفت بسیاری برخوردار باشد. سیستم اعلان حریق به صورت خودکار تأثیری بر عملکرد سیستم تهویه ندارد و … درجه حرارت در چنین خانه ای به طور خودکار و بر اساس مقایسه با درجه حرارت بیرون ساختمان تنظیم می ﮔردد. یکی از برند های معروف که در دنیا بسیار شناخته شده می باشد، برند و گروه صنعتی ABB است که از تولیدکنندگان تجهیزات برقی می باشد اما فعالیت های این گروه صنعتی تنها به تولید تجهیزات برقی محدود نشده است و در زمینه هوشمندسازی ساختمان ها نیز فعالیت گسترده ای دارند. سیستم خانه هوشمند از سه لایه سنسورها، کنترلرها و عملگرها تشکیل شده است. تا در صورت هر نوع افت یا افزایش بیش از حد، اقدامات مناسب برای پرهیز از خطر صورت گیرد.

جهان به صورت کلی در جهت کاهش مصرف سوخت های فسیلی و استفاده از منابع تجدید پذیر پیش می رود. در این سیستم آب گرم تولید شده در موتورخانه ساختمان از طریق لوله هایی که با الگویی مشخص در کف خانه ها قرار می گیرند گرما را به محیط منتقل می کنند. ساختمان هوشمند چه ویژگی هایی دارد ؟ در روش هایی که بدون استفاده از سیم (Wireless) دستگاه ها و تجهیزات با یکدیگر ارتباط دارند، از پروتکل هایی مانند ENocean ،Zway ،Zigbee و … بستر ارتباطی لازم به منظور دریافت اطلاعات از سنسورها و ارسال فرمان کنترلرها به عملگرها، در قالب دو دسته روش هوشمند سازی ساختمان بی سیم و با سیم صورت می گیرد. در واقع در روش سیم کشی برق خانه هوشمند، تمام مصرف کننده ها از ماژول های (رله های) هوشمند واقع در تابلو برق هوشمند تغذیه و کنترل می شوند و نیازی نیست برای هر مصرف کننده یک کلید نصب شود. در مدار و سیم کشی سیستم های سیستم های برق خانه هوشمند همه سرسیم ها به جای انتقال به کلیدها به داخل تابلو برق هوشمند رفته و به ماژول های مربوط که در سر راه قطعات قرار گرفته اند متصل می شوند. به عبارت دیگر با استفاده از هوشمند سازی ساختمان اعضای خانواده به راحتی می توانند سیستم های گرمایشی و سرمایشی را روشن ، خاموش و حتی کم و زیاد کنند همچنین می توانند دوربین های مدار بسته را چک کنند.

به عبارت دیگر، با هوشمند سازی ساختمان در ظاهر و شمایل و نمای بصری محیط، تغییر و تحولات چشمگیری ایجاد می شود. یکی از نکات مهم و حائز اهمیت در زمینه هوشمند سازی ساختمان مشخص کردن زیر ساخت های لازم برای اجرایی کردن پروسه هوشمند سازی می باشد. باس های ارتباطی به راحتی امکان اضافه کردن دتکتور به سیستم را می دهد. همچنین میتواند در صورت بازبودن پنجره یا بازماندن درب یا نشت آب در زیرزمین به شما اطلاع دهد. نمایش تمام درها، پنجره ها، زیرزمین، پارکینگ و … این سنسورها، اطلاعات خود را به یک کنترلر مرکزی ارسال می کنند و کنترلر مرکزی می تواند تعداد زیادی عملگر (Actuator) نظیر دریچه ورود و خروج باد، درب و پنجره های برقی، آژیر اعلان حریق، تابلوی برق و … در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر میتوانید از حوادث و کاهش اثرات اون نیز جلوگیری کنید و به طور خودکار و اتوماتیک پیام اضطراری را برای بخش ها و اتاق های خانه ارسال می کند. نمایش خطاها و ارسال اتوماتیک آن به افراد مسئول برای اقدامات بعدی. از طریق سنسور برای آگاهی از رخ دادن هر چیز غیرمعمول، نمایش تمام بارهای مصرفی دما و …

لامپ ها خاموش و یا نورشان کمتر شود، پرده سفید نمایش پایین آمده جهت ارائه آماده شود. با نصب سنسورهای حرکتی، حسگرهای حضور افراد، کنترل اتوماتیک پرده های برقی، اندازه گیری مصرف انرژی، مانیتورینگ، آلارم و … در یک ساختمان هوشمند، مجموعه ای از سنسورها وجود دارد که اطلاعات مختلفی نظیر میزان روشنایی ناشی از نور روز، دمای اتاق، حضور افراد در اتاق، آتش سوزی، وقوع سرقت و … به عبارتی یک ساختمان هوشمند شامل مجموعه ای از تعدادی سنسور، تعدادی عملگر و یک سیستم کنترلی مرکزی است که اطلاعات مناسب توسط این سنسورها دریافت شده و مطابق با برنامه از پیش تعیین شده در سیستم کنترلی مرکزی، سیگنال مناسبی در خروجی قرار می گیرد. یکی از فاکتورهای مهم در هوشمندسازی خانه در نظر گرفتن بودجه است. شیرهای کنترلی از تجهیزاتی هستند که می توان آن ها را به سیستم کنترل ساختمان هوشمند متصل و فرمان قطع و وصل به آن ها صادر کرد. نحوه ی سیم کشی تجهیزات smart home به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. در ضمن لازم به یادآوری است که در سیم کشی خانه هوشمند، سیم کشی پریز و روشنایی جدا از یکدیگر انجام می شوند. با استفاده از این دوربین ها در محیط اطراف خود متوجه می شویم که امنیت در زندگی ما بسیار مهم است و وجود این دوربین ها امنیت را افزایش می دهد.

اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد تجهیزات هوشمند سازی خانه لطفا از صفحه ما بخواهید.

ایندکسر