[ad_1]

سکوی 900 تنی رصدخانه آریسیبو که مدتها در بالای بدنه تلسکوپ معلق بود ، فرو ریخته است.

بنیاد ملی علوم

رصدخانه Arecibo در پورتوریکو برای دهه ها نمادی از علم و فرهنگ پاپ بوده است. آ مجموعه ای از حوادث غم انگیز شامل خراب شدن کابل ها اکنون با آسیب ساختاری حتی بیشتر به تلسکوپ پیچیده شده است. سکوی عظیم 900 تن رصدخانه – که در هوای بالای شناور معلق بود – سقوط کرد.

بنیاد ملی علوم اعلام کرد سقوط شب گذشته در سه شنبه. این بنیاد در توییتر خود نوشت: “هیچ صدمه ای گزارش نشده است. NSF با سهامداران در حال ارزیابی وضعیت است. اولویت اصلی ما حفظ ایمنی است.”

تلسکوپ معروف 305 متری (1000 فوت) Arecibo قبلاً از کابلهای شکسته قبلی آسیب دیده است که به حالت تعلیق در سکو کمک می کند. NSF اوایل ماه نوامبر تصمیمی گرفت برای از کار انداختن و تخریب تلسکوپ به دلایل ایمنی

با وجود نتیجه گیری NSF ، بیش از 36000 دانشمند و هوادار فضایی با امضای طومار Change.org خواستار تعمیر و نگهداری تلسکوپ برای نسل های آینده شدند. سقوط سکو باعث می شود تا تلسکوپ حتی دورتر نجات یابد.

اگرچه دستاوردهای علمی رصدخانه در نجوم میراث اصلی آن است ، اما در سال 1995 نیز شرکت کرد. فیلم جیمز باند GoldenEye و در سال 1997 در فیلم علمی تخیلی جودی فاستر (Contact) ظاهر شد.

“NSF از این پیشرفت ناراحت است” بنیاد توییت. “هرچه پیشرفت می کنیم ، به دنبال راه هایی برای حمایت از جامعه علمی و برقراری روابط قوی با مردم پورتوریکو خواهیم بود.”[ad_2]

منبع: shargh-khabar.ir

ایندکسر