[ad_1]

گودال

بررسی بیش از 50 کالبدشکافی نهنگ قاتل نشان می دهد که بسیاری از مرگ ها در اثر قرار گرفتن در معرض انسان حاصل می شود.

فیونا گودال / گتی

جسد Doublestuff حداقل در سه روز در ساحل Sechelt ، بریتیش کلمبیا شناور بود تا اینکه توسط یک فرد محلی مشاهده شد. نهنگ قاتل بی حرکت ، چند فوت کوتاهتر از یک اتوبوس ، در ابتدا با قایق واژگون اشتباه گرفته شد. او به J pod ، گروهی از نهنگ های قاتل در معرض انقراض معروف به جنوبی ها تعلق داشت. در تاریخ 20 دسامبر 2016 ، جسد Doublestuf به ساحل کشیده شد.

لاشه یک نهنگ ، مانند Doublestuf ، یک رکورد تاریخی است. یک نفر مسئول خواندن این سوابق استفان راورتی ، دامپزشک در بخش کشاورزی ، مرکز بهداشت حیوانات در بریتیش کلمبیا است. معاینه جسد ، کالبد گشایی ، یک فرایند دشوار است که می تواند بیش از 20 نفر را درگیر کند.

راورتی گفت: “ما معمولاً شش تا هشت ساعت وقت برای امتحان داریم.”

در این زمان ، اعضای تیم از اندازه گیری بدن نهنگ ، از جمله ضخامت و نوع چربی آن ، استفاده می کنند. آنها نمونه های پوست و بافت را برای تجزیه و تحلیل برداشته و سپس شکم حیوان را می برند تا روده های آن را تجزیه و تحلیل کنند. آنها همچنین به دنبال نشانه های گویایی هستند که نشان می دهد انسان مسئول مرگ نهنگ است. شیارهای طناب در پوست ؛ بقایای خارجی در دهان. آنها هر اینچ دستگاه گوارش را به دقت ارزیابی می کنند.

راورتی گفت: “ما همیشه به دنبال شواهدی از تعامل انسانی هستیم.”

در مورد Doublestuf ، ضبط یک پایان دردناک برای پستاندار 18 ساله نشان می دهد. علت اصلی مرگ ، به زبان دامپزشکی ، “حمله کشتی” بود. در یک لحظه ، یک کشتی با جناح بالایی سمت چپ Doublestuf برخورد کرد و باعث خونریزی شدید داخلی شد. او از توهین اولیه جان سالم به در برد ، اما بعداً تسلیم جراحات شد.

اگرچه نهنگ های قاتل در هر اقیانوس در جهان یافت می شوند ، اما آنها در جمعیت های بسیار کوچکتر شناخته شده به عنوان اکوتیپ ، با تفاوت های ژنتیکی مشخص ، عادات غذایی ، صداها و سلسله مراتب اجتماعی وجود دارد.

نهنگ هایی که در جنوب زندگی می کنند ، بخشی از اقیانوس را در سواحل غربی آمریکای شمالی ، از اورگان تا کانادا اشغال می کنند. نهنگ ها ، از جمله مادر Doublestuff ، Oreo و برادر کوکی ، در بهار و تابستان وارد آبهای داخلی می شوند و در نزدیکی شهرهای ساحلی ماهی شینوک شکار می کنند. بادبان های حمل و نقل از قلمرو آنها عبور می کنند. سر و صدای کشتی ، اعتصاب و آلودگی تهدیدهای عمده برای جنوبی ها است.

در سال 2020 فقط 74 نهنگ جنوبی باقی مانده است. این در سال 1995 کمتر از 98 است.

برای درک بهتر زندگی و مرگ نهنگ ها ، راورتی و همکاری دامپزشکان و محققان دریایی روز چهارشنبه مروری بر گزارش های آسیب شناسی 53 نهنگ قاتل در سواحل غربی آمریکای شمالی بین 2004 و 2013 منتشر کردند.

این مطالعه که یکی از اولین تحقیقات در نوع خود است ، سه بوم گردی مختلف را به تصویر می کشد و به دانشمندان دریایی اجازه می دهد تا نحوه زندگی و مرگ جمعیت های مختلف نهنگ های قاتل را بهتر درک کنند.

249941

یک نهنگ قاتل ماده ضعیف در سال 2008 در سواحل هاوایی گیر کرد.

PLOS / Raverty و همکاران (2020)

همچنین درکی از تأثیر قابل توجه انسان در زندگی نهنگ ها فراهم می کند. به ویژه پرونده Doublestuf روند نگران کننده ای را برجسته می کند. حملات کشتی می تواند یک دلیل دست کم گرفته شده برای مرگ در جمعیت نهنگ های قاتل ، به ویژه برای جنوب آسیب پذیر باشد. این مطالعه نشان داد که فعل و انفعالات انسانی به طور مستقیم روی نهنگ ها در همه گروه های سنی تأثیر می گذارد. بر اساس مطالعه ، شناسایی این تأثیرات انسانی اولین گام در کاهش آنها است.

در 22 مورد از 53 نهنگ قاتل ، تیم تحقیقاتی توانست علت اصلی مرگ را تشخیص دهد. راورتی گفت: “این حدود 5 تا 15٪ از مرگ و میر كلی در جمعیت نهنگ قاتل را شامل می شود.” تعداد نهنگ های قاتل در سراسر جهان حدود 55000 مورد تخمین زده شده است.

پس از سال 2017 ، 15 مورد دیگر شامل Doublestuf برای تجزیه و تحلیل چگونگی تأثیر طول بدن و علت مرگ بر ضخامت قایق و وضعیت بدن نهنگ قرار گرفت.

کالبد گشایی علل مختلف مرگ را نشان می دهد ، بیشترین میزان مرگ و میرهای نهنگ قاتل در این گروه ، ناهنجاری های متابولیکی و تغذیه ای است. عفونت و التهاب نیز متفاوت است. راورتی در مورد شواهد توكسوپلاسما ، یك انگل گربه ای كه به پستانداران مانند انسان و دام آلوده است ، بحث می كند ، در یك مورد خاص – انگل ابتدا با تجزیه و تحلیل مولكولی در نهنگ قاتل تأیید شد.

جزئیات فعل و انفعالات انسانی یادآوری واقعی آسیب جدی است که ماهیگیری و حمل و نقل دریایی می تواند به زندگی اقیانوس ها وارد کند. یک گوساله آلاسکایی که در سال 2005 کشف شد ، قلاب بزرگ دست و پا فرو برد که پشت او را سوراخ کرد.

راورتی گفت: “این دریچه ای برای نفوذ باكتری ها به جریان خون فراهم شد و سرانجام حیوان به علت سپسیس از بین رفت.” دو بزرگسال دارای علائم مربوط به حملات کشتی بودند و یک زن مسن ، T086 ، توسط پروانه کشتی مورد اصابت قرار گرفت – فقط بخشی از بدنه او که شامل باله پشتی بود ، بازیابی شد.

تأثیرات انسانی به ویژه برای نهنگ های آتلانتیک شمالی وحشتناک است. در سال های اخیر ، در نتیجه گرم شدن کره زمین ، نهنگ های کند و مطیع رفتار خود را تغییر داده و – مانند نهنگ های قاتل – مناطق جدیدی را مورد حمله کشتی ها قرار داده اند. فقط حدود 400 نهنگ راست باقی مانده است و حملات کشتی و گرفتاری آنها به میزان قابل توجهی در کاهش آنها نقش دارد.

انسان تا چه حد بر جمعیت نهنگ های قاتل تأثیر می گذارد؟ مشخص نیست راورتی و دیگران شروع به تحقیق می کنند. به گفته دامپزشک ، طی 12 سال گذشته بیش از 8000 حادثه بین انسان و پستانداران دریایی به برنامه واکنش پستانداران دریایی در بریتیش کلمبیا گزارش شده است. اکنون تیم وی بررسی اطلاعات را با تمرکز ویژه بر روی نهنگ های قاتل آغاز خواهد کرد.

راورتی گفت: “ما در حال بررسی سطح آزار و اذیت ، تعدی ، انواع مختلف تعاملات انسانی هستیم كه می تواند بر این حیوانات تأثیر منفی بگذارد.”

این اطلاعات به ایجاد یک سطح ابتدایی از حوادث کمک خواهد کرد ، شبیه به این واقعیت که کالبدشکافی ها داده های پایه ای را برای داده های سلامت جمعیت ایجاد کرده اند. گروه های دیگر در سراسر جهان در حال مطالعه میکروب های روده ای و مواد مدفوع نهنگ های قاتل هستند تا بهتر با سلامتی موجود کاریزماتیک کنار بیایند.

جسد نهنگ یک رکورد تاریخی غنی است و راورتی در نحوه صحبت در مورد خواندن این سوابق روشمند و همدل است. وی حدود 20 مورد کالبد شکافی نهنگ انجام داده و این تجربه را فروتنی توصیف کرده است. اما او همچنین در پایان این موجودات فرصتی برای ایجاد آینده ای بهتر برای کسانی که هنوز در آبهای سرد ساحل بریتیش کلمبیا شنا می کنند می بیند.

وی گفت: “ما همیشه علاقه مندیم كه چگونه دانش به دست آمده از این معاینه این حیوان را بر روی سلامت مردم بكار بگیریم.”

با هر سال حدود 40 تا 50 تاخیر در اقیانوس آرام شمالی ، تعطیل می شود.

[ad_2]

منبع: shargh-khabar.ir

ایندکسر