[ad_1]

1119-مریخ

این تصویر نمای کامپوزیتی از رنگ کاذب کوه شارپ در دهانه گیل مریخ است. آسمان آبی برای تأکید بر لایه های طبقه بندی در چشم انداز ، به صورت زمین ساخته شده است.

ناسا / JPL

در خانه ، دور از خانه مریخ نورد کنجکاوی ناسا در دهانه گیل مریخ ، به نظر می رسد یک مکان بسیار خنک است. کمی باد و غبارآلود است ، اما خشک و چشم انداز صخره ای آرام و آرام است. همیشه اینطور نبود. دانشمندان شواهدی از مگا سیل وحشیانه از گذشته عمیق دهانه کشف کرده اند.

تاریخ مرطوب مریخ در سالهای اخیر متمرکز شده است. مطالعه منتشر شده در ژورنال Scientific Reports در این ماه به لطف مشاهدات در محل انجام شده توسط کنجکاوی ، اولین شناسایی عظیم سیل را به ما ارائه می دهد.

آلبرتو جی فرن ، همکار و ستاره شناس ، هفته گذشته در بیانیه ای از دانشگاه کرنل گفت: “سپرده های باقی مانده پس از سیلاب های بزرگ قبلاً با داده های مدار شناسایی نشده بودند.”

این سیلاب بزرگ باید حدود 4 میلیارد سال پیش رخ داده باشد و احتمالاً در اثر برخورد شهاب سنگی باعث گرم شدن یخ در سطح سیاره ، ایجاد بارندگی و ارسال سیل رعد و برق در سراسر چشم انداز شده است. کورنل این وقایع را “سیلهایی به بزرگی غیر قابل تصور” توصیف کرد.

این سیلابها شواهد خیانت آمیز را به شکل “ویژگیهای مواج غول پیکر در لایه های رسوبی دهانه گیل” به جا می گذارد. به آنها “مگاریپلت” یا پادزهر می گویند. ارتفاع سازندها به 30 فوت (9 متر) می رسد و در حدود 450 فوت (137 متر) از یکدیگر قرار دارند. این خصوصیات برای محققانی که اشکال مشابه ناشی از ذوب شدن سیلهای یخ در گذشته زمین را دیده اند آشنا به نظر می رسد.

علائم باقیمانده سیلاب های بزرگ در دهانه گیل نشانگر آب و هوای گرم و مرطوب مدت ها پیش است. فرن گفت: “این سیاره شرایط لازم را برای حفظ حضور آب مایع در سطح داشت – و در زمین ، جایی که آب وجود دارد ، حیات نیز وجود دارد.”

اینکه آیا مریخ زمانی خانه زندگی میکروبی بوده است هنوز یک سوال باز است ، اما این یک سوال است مریخ نورد Perseverance ناسا پس از فرود در فوریه 2021 تحقیق خواهد کرد.

آب ممکن است فقط یادگاری از دست رفته تاریخ مریخ نباشد. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است وجود داشته باشد دریاچه های زیرزمینی باستانی پنهان در سیاره سرخ. ناسا نیز ایجاد کرد “نقشه گنج” به توده های یخی در سال 2019 ، که می تواند برای محققان انسانی آینده مفید باشد. همین محققان سپاسگزار خواهند بود اگر بدانند که مگا سیل در مریخ مدتهاست که از بین رفته است.

[ad_2]

منبع: shargh-khabar.ir

ایندکسر