کولر گازی ایستاده و انواع ظرفیت هایش

کولر گازی ایستاده یکی دیگر از انواع کولر گازی ها می‌باشد که تنها شکل ظاهری آن با نوع دیواری فرق می‌کند. کولر گازی با طرح و سبک ایستاده علاوه بر سرما قابلیت تولید گرما در فصول سرد سال را نیز دارد. همچنین ابعاد این نوع کولر بزرگ بوده و فضای زیادی از محیط را اشغال می نماید. بنابراین میزان سرما یا گرمایی که کولر ایستاده گازی تولید می‌کند بیشتر از حد نیاز منزل مسکونی می باشد. اکثرا ظرفیت این نوع کولرها از 36000 شروع می شود و به 80000 خاتمه می‌یابد.

در نتیجه کولر ایستاده گازی با این توان بالا برای مکان هایی همچون شرکت، فروشگاه، مساجد و تالار عروسی مناسب است. البته کولرهایی که در ابعاد و ظرفیت کوچکتر به شکل ایستاده تولید می گردند، عنوان پرتابل را به خود اختصاص می‌دهند.

کولر گازی ایستاده و انواع ظرفیت هایش از 36000 شروع می شوند به 90000 بی تی یو می رسند. همچنین برق مصرفی در این کولرها به علت ظرفیت بالا بسیار زیاد می‌باشد که بیشتر از برق سه فاز استفاده می‌شود. ولی در کولر گازی 48000 گری ایستاده بسته به برند دستگاه، برق تک فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولرهای گازی ایستاده بسته به متراژ محیط در ظرفیت های 36000, 48000, 60000, 90000 طراحی، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. بنابراین مهم ترین آنها به شرح زیر می‌باشند.

 

کولر گازی 48000 ایستاده

کولر گازی ایستاده با ظرفیت 48000 اجنرال سرد و گرم در انواع برندهای محبوب دنیا با رده مصرف انرژی A و B تولید و به بازار عرضه می شود. یکی از مشخصات بارز این کولر مصرف انرژی نسبتا کم و بازدهی بالا می باشد. همچنین کولر گازی ایستاده با وجود ظرفیت بالا و سایز بزرگ، مصرف برق آن بسیار کم است. درنتیجه هزینه کمتری را برای متقاضی یا مصرف کننده در بر دارد. این دستگاه به دو یونیت جدا از یکدیگر مجهز می باشد که یکی از آنها در فضای بیرونی ساختمان و دیگری فضای داخلی ساختمان تعبیه می شود. سپس از طریق کویل های مسی تهیه دلپذیر و مطبوع در فضای داخلی ساختمان صورت می گیرد.

کولر گازی 60000 ایستاده

کولرگازی ایستاده با ظرفیت 60000 با دکوراسیون فضا و اطراف خود کاملا ترکیب می‌شود. این نوع کولر گازی عملکرد تصفیه هوا و عملکرد خنک کنندگی را در سطح بالایی تضمین می‌کند. همچنین بسیار مقاوم در برابر خوردگی طراحی شده تا مصرف کننده برای زمانی طولانی بتواند از هوای خنک آن استفاده نماید.

کولر گازی 60000 ایستاده جهت نصب روی زمین طراحی و تولید شده است. بنابراین انتخابی مناسب برای هتل، رستوران، بار، نمایشگاه، مغازه، انبار و ساختمان های اداری می‌باشد. زیرا از 4 جهت هوا را به بیرون خود انتقال می‌دهد و گرمایش یا سرمایش هر نقطه از محیط را تضمین می‌کند. این دستگاه نیز به 2 عدد یونیت خارجی و داخلی مجهز بوده و دارای کمترین مصرف انرژی می‌باشد.

مزایای کولر گازی ایستاده

 • طراحی دکوراتیو و زیبا
 • مجهز به کمپرسور پرقدرت روتاری یا اسکرول
 • قدرت زیاد در رطوبت زدایی
 • مجهز به نمایشگر دیجیتال برای نمایش دمای محیط
 • توانایی پرتاب باد در 4 جهت
 • دارای ریموت کنترل
 • امکان تعویض فیلترها
 • یون زدایی
 • مجهز به فیلترهای تصفیه هوا
 • سرمایش و گرمایش قدرتمند و سریع
 • قدرت بالا در پرتاب باد به دلیل وجود دمپر تنگ

معایب کولر گازی ایستاده

این نوع کولر گازی نسبت به دیگر کولر گازی های دیواری مصرف بیشتری دارد که علت آن وجود کمپرسور بزرگ است. البته این مصرف بالا با کارایی دستگاه برابری می‌کند. همچنین می‌توان از کولر گازی کم مصرف ایستاده با برچسب انرژی A استفاده کرد.

کولر گازی از نوع ایستاده هنگام تولید سرما یا گرما، سر و صدای زیادی ایجاد می کند. البته این امر به علت بزرگ بودن سایز بلورهای دستگاه بوده که کاملا طبیعی است. درنتیجه از این نوع کولر در مکان های بزرگ تجاری استفاده می شود. کمپرسور این نوع کولر هنگام کار گرمای نسبتا زیادی تولید می‌کند. درنتیجه بهتر است آنها در فضای باز و محیط بیرونی نصب کرد تا محیط از گرمای ایجاد شده در امان باشد.

نحوه نصب و راه اندازی کولر گازی ایستاده

جهت نصب کولر گازی ایستاده باید در ابتدا محل قرارگیری آن را تعیین کرد. زیرا این کولرها از قدرت پرتاب بالایی برخوردار هستند که موجب آزردگی خاطر افراد می‌شوند. البته این نوع کولر گازی باید دور از نور مستقیم خورشید و منابع گرمایی قرار گیرد تا عملکرد واقعی خود را به نمایش بگذارد.

سپس با تعیین محل عبور لوله ها و قرار گیری یونیت داخلی در مکان مدنظر باید سوراخی برای عبور لوله کولر گازی در دیوار ایجاد شود. همچنین تناسب قطر سوراخ ایجاد شده با قطر کولر گازی الزامی می‌باشد. زیرا از عدم توزیع هوا به شکل یکنواخت و مسدود شدن هوا از ورودی اواپراتور جلوگیری می‌کند.

پس از اتمام مراحل بالا در نصب کولر گازی ایستاده انجام تست اتصالات الزامی است. بنابراین در مرحله اول با جدا کردن پوشش پنل دستگاه باید تمام اتصالات برقی بررسی شود. سپس با اطمینان از سلامت دستگاه نوبت به چک کردن میزان خمیدگی لوله یا مسدود شدن آن می باشد. همچنین بایستی نحوه اتصال یونیت خارجی و یونیت داخلی به یکدیگر صحیح و دقیق صورت گیرد. بنابراین با بستن لوله ها و کابل ها با نوار الکتریکی می توان آنها را از سوراخ دیوار عبور داد.

بعد از انجام و اتمام مراحل بالا یونیت داخلی دستگاه کولر گازی ایستاده نصب شده و باید یونیت خارجی را نیز نصب کرد. البته نصب یونیت خارجی در نقاط پرتردد، در معرض نور خورشید، برف یا باران اشتباه بوده و از کارایی دستگاه می کاهد. همچنین بررسی یونیت خارجی ضروری بوده و با برداشتن پوشش پنل، بررسی نمودار سیم کشی، اتصالات کابل ها را با سنجاق مخصوص بست. سپس با گذاشتن پنل و اتصال لوله های پنل خارجی به لوله های متناظر واحد خارجی پروسه نصب به اتمام می رسد. ناگفته نماند که جهت افزایش طول عمر دستگاه می‌توان لوله ها را عایق بندی کرد.

 

انواع کولر گازی ایستاده

کولر گازی ایستاده در دو نوع اصلی قابل تولید می‌باشد. در نوع اول دستگاه تنها عملکرد سرمایشی دارد و با تولید هوای خنک فقط برای فصول گرم به کار برده می‌شود. اما در نوع دوم عملکرد گرمایشی و سرمایشی را دارد که در تمام فصول سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای خرید انواع مدل های کولر گازی ایستاده به فروشگاه اینترنتی کولر گازی دماتک مراجعه کنید.

ایندکسر