Hayabusa2 یک نمونه سیارک را روی زمین جمع می کند و به سمت هدف جدیدی مانور می دهد


انیمیشن نشان دهنده آزاد شدن کپسول از کاوشگر JAXA Hayabusa2.

JAXA

کپسول آزمایش Hayabusa2 با اولین تکه های سنگ زیر سطح سیارک به خانه بازگردانده می شود. در حدود ساعت 21.30 بعد از ظهر ، آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن (JAXA) اعلام کرد که این کپسول از فضاپیمای Hayabusa2 جدا شده است و قصد دارد در بیش از 12 ساعت در خلیج استرالیا فرود آید. این نمونه شامل نمونه های به دست آمده از سیارک نزدیک زمین Ryugu ، صخره ای چرخان است که بین زمین و مریخ به دور خورشید می چرخد.

این شکاف در حدود 140000 مایل بالاتر از زمین اتفاق افتاد و فضاپیما با سرعت 7.2 مایل در ثانیه حرکت کرد. دانشمندان JAXA اکنون برای روند ورود مجدد و بازیابی کپسول در منطقه ای در شمال وومرا ، یک شهر ناشنوا استرالیا آماده می شوند.

وی وارد اتاق کنترل در ساگامیهارا ، ژاپن شد تشویق و جشن در ساعت 9:35 بعد از ظهر PT، تقریباً پنج دقیقه پس از جدایی.

نیکلاس رینکه ، مدیر دفتر آژانس فضایی آلمان در توکیو ، در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از جدایی گفت: “این یک لحظه بسیار جالب و مهیج در تاریخ فضا است.” آژانس فضایی آلمان DLR بخش مهمی از این مأموریت را تشکیل می دهد. او در ساخت فرود MASCOT ، که در اکتبر 2018 از سطح ریوگو عکس گرفت ، کمک کرد.

به گزارش JAXA ، کپسول نمونه دقیقاً در ساعت 9:28:27 AM PT وارد جو خواهد شد. وقتی کپسول به عمق بیشتری فرو رود ، اصطکاک باعث ایجاد یک توپ آتشین می شود که در بعضی از مناطق استرالیای جنوبی در سراسر آسمان شعله ور می شود. فرود تقریباً 20 تا 30 دقیقه بعد انجام می شود.

اعضای تیم در اتاق کنترل JAXA جدایی موفقیت آمیز را جشن می گیرند

JAXA

JAXA پخش زنده ای از این رویداد را که اوایل صبح شنبه در ایالات متحده برگزار می شود (و زیاد اوایل صبح روز یکشنبه ، به وقت استرالیا) ، اگرچه آنها نمی توانند قول دهند که هیچ دیدی از گلوله آتشین در طول جریان منتقل شود. می توانید بفهمید چگونه این را اینجا تماشا کنید.

من در حال حاضر در شهر معدن كوبر پدی در حدود 500 مایل از نزدیکترین پایتخت استرالیا واقع شده ام. این مکان یکی از بهترین مکان ها برای دیدن گلوله آتشین است ، اما هوا تاکنون همکاری نکرده است ، اما انتظار می رود محل هوا بهتر شود. CNET را از نظر مشاهده کپسول در آخر هفته بررسی کنید.

برنامه جداسازی کپسول Hayabusa2 و اصلاح مسیر.

JAXA / ISAS

پس از طی مسافت 3.2 میلیارد مایل (5.2 میلیارد کیلومتر) به ریوگو و بازگشت ، ماموریت اصلی Hayabusa2 به پایان رسید. هنگامی که اولین ماموریت هایابوسا در سال 2010 نمونه هایی از سیارک ایتوکاوا را بازگرداند ، به طرز چشمگیری در جو سوخت. سرنوشت مشابه در انتظار ادامه نیست. این کاوشگر پس از آزاد شدن کپسول نمونه ، برای اصلاح مسیر حرکت کمی مانور داد. طی چهار ساعت آینده ، موقعیت و موقعیت آن تغییر خواهد کرد تا بتواند به دور میدان جاذبه زمین سر بخورد. در طول ماموریت طولانی خود ، او در سال 2026 بر فراز سیارک 2001 CC21 پرواز خواهد کرد و سپس با یک جسد کوچک دیگر ، 1998 KY26 ، در سال 2031 ملاقات خواهد کرد.

ماموریت های نمونه گیری ابزارهای بسیار ارزشمندی برای کشف علمی فراهم می کنند. آنها می توانند رازهایی از اجرام دنیوی در کیهان ما ، مانند ماه را فاش کنند و در مورد شکل گیری و تکامل منظومه شمسی به ما بیاموزند. JAXA با نمونه گیری از سیارک پیشتاز شد و اولین موفقیت خود را در سال 2010 با بازگشت نمونه هایی از سیارک ایتوکاوا انجام داد ، اما ماموریت غرق در مشکلات بود و فقط مقدار کمی مواد را جمع کرد.

اما سابقه ماموریت های بازیابی نمونه به عقب برمی گردد. در دهه 1970 ، روسیه و ایالات متحده نمونه هایی را از سطح ماه طی مأموریت های آپولو و ماه بازگرداندند ، اما از آن زمان تعداد کمی مأموریت پرواز کرده اند.

در حال حاضر این مأموریت ها یک مینی رنسانس را تجربه می کنند. در ماه اکتبر ، فضاپیمای Osiris-Rex ناسا به سیارک بنو برخورد کرد در مأموریتی که تقریباً انجام شده بود هم موفقیت آمیز. این فضاپیما توانست سنگ و خاک زیادی را بدست آورد و به سختی کپسول آزمایش خود را ببندد. در سال 2023 به زمین برمی گردد.

و ماه هیچ یک از زشتی ها را از چنگ و چنگ نمی گیرد. این هفته ، چین مأموریت خود را Chang’e 5 اعلام کرد بر روی ماه فرود آمد و نمونه هایی از سطح را جمع آوری کرد. انتظار می رود این نمونه ها در اواسط دسامبر به چین بازگردند.
منبع: shargh-khabar.ir

حتما بخوانید:
راهنمای چنگیزخان برای لباس بچگانه Excellence